Wiek samochodu a cena OC. Ile zapłacimy za polisę?

Opublikowane przez admin w dniu

Ponad 70% Polaków posiada samochód starszy niż 10 lat. Choć sporym atutem takiego auta jest niska cena zakupu, drogie mogą okazać się koszty eksploatacji, w tym składka obowiązkowego ubezpieczenia.

Z najnowszego Raportu Branży Motoryzacyjnej PZPM wynika, że park pojazdów osobowych w Polsce starzeje się. Średni wiek samochodu osobowego po 2019 roku wynosi 14 lat i jest o 0,2% wyższy niż w roku poprzednim. Po drogach krajowych jeździ zaledwie 29% samochodów wyprodukowanych w ciągu ostatniej dekady. Natomiast najwięcej, bo aż 52,7% wszystkich aut osobowych stanowią pojazdy liczące od 11. do 20 lat.

Dane PZPM są bardzo zbliżone do wyników analizy porównywarki rankomat.pl. Na podstawie deklaracji użytkowników naszego kalkulatora oraz wyników ich kalkulacjisprawdziliśmy średni wiek samochodów zgłaszanych do ubezpieczenia oraz zmiany cenocpo uwzględnieniu tego czynnika.

Samochody w jakim wieku ubezpieczają najczęściej Polacy?

W okresie od I do III kwartału 2020 r.zdecydowana większość użytkowników porównywarki rankomat.pl zgłaszała do ubezpieczenia samochody w wieku 11-20 lat(57,6%). Prawie 12% kierowców deklarowało, że posiada jeszcze starszy samochód, a zaledwie 30% ubezpieczało auta 10-letnie lub młodsze.

 

Źródło: Rankomat.pl


0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *