Ubezpieczyciele nie wypłacają odszkodowań?

Published by admin on

towarzystwa ubezpieczeniowe

Jeszcze do niedawna Firmy Ubezpieczeniowe nie myślały o wypłacie odszkodowań osobom, których pojazd nie miał ważnego przeglądu rejestracyjnego. Co prawda każde auto w Polsce, uczestniczące w ruchu drogowym, taki przegląd powinno mieć, gdyż to daje kierowcom pewnego rodzaju gwarancję niezawodności.

Badania techniczne (przegląd), które wykonujemy w stacji kontroli pojazdów, potwierdzane są wbiciem pieczątki do dowodu rejestracyjnego. Samochód, który nie przejdzie pozytywnie takiego przeglądu, do ruchu nie może być dopuszczony. W przypadku jakiejkolwiek kolizji, z góry możemy założyć, że dany pojazd miał niesprawne np.: hamulce, układ kierowniczy, zbieżność kół czy światła. Ale co w przypadku, gdy uszkodzenie naszego auta powstało poza ruchem drogowym, tzn. stało na parkingu, pod domem lub w garażu? Jest wiele możliwości – pożar, grad, przewrócenie drzewa, dewastacja przez osoby trzecie – w których nasz samochód mógłby zostać uszkodzony. W takim momencie odszkodowanie chyba powinniśmy otrzymać!, prawda? Prawda. Niestety niektóre Towarzystwa Ubezpieczeniowe sądzą inaczej i nie wypłacają „należnych” nam odszkodowań. Celowo ujęliśmy słowo „należnych” w cudzysłowie, gdyż tak naprawdę sami podpisujemy się pod tego typu wymogiem (ważnym przeglądem), chociażby przy podpisywaniu umowy z ubezpieczycielem. To jeden z wielu warunków przy wykupie ubezpieczenia samochodowego, którego nie jesteśmy w stanie zapamiętać i nie zdajemy sobie sprawy w jakich okolicznościach może się on nam przytrafić.

Nie wszystkie Towarzystwa Ubezpieczeniowe postępują w ten sposób, lecz jest to bardzo często spotykane. Ale w końcu „Jakie znaczenie ma stan techniczny pojazdu, gdy doszło do kradzieży, drzewo się przewróciło na auto czy został uszkodzony przez grad Wtedy wypłata powinna być zrealizowana bez względu na brak ważnego przeglądu” – mówi Krystyna Krawczyk.

Przez takie okoliczności „przygotowujemy korespondencję do zakładów ubezpieczeń, które stosują sankcje za brak badania technicznego, wnioskując o zmianę zapisów – jeśli to nie pomoże, rzecznik zgłosi ten problem do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Część towarzystw już zmienia zasady” – dodaje Pani Krystyna. Nie pozostaje nam zatem nic innego jak czekać i trzymać kciuki za zmianę przepisów.


0 Comments

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *