Ubezpieczenie zdrowotne w czasie wakacji

Published by admin on

ubezpieczenie zdrowotne

Niektórzy z nas marzą cały rok o spędzeniu urlopu w jakimś ciepłym kraju. Kiedy nadchodzi upragniony wyjazd, warto pomyśleć o zabezpieczeniu, które pozwoli nam bezstresowo cieszyć się wolnym czasem. Choroby i nieszczęśliwe wypadki zdarzają się wszędzie, dlatego warto wykupić skuteczne ubezpieczenie zdrowotne w czasie wakacji.

Nieszczęśliwy wypadek lub tropikalna choroba mogą nam nie tylko popsuć wymarzony urlop, ale co gorsza poważnie nadwyrężyć nasz budżet. Niekiedy koszt zabiegów bądź transportu z miejsca wypadku przekracza wartość całego wyjazdu. Wówczas warto posiadać skuteczne ubezpieczenie, które pokryje nieprzewidziane wydatki.

Wszystkie biura podróży mają ustawowy obowiązek ubezpieczania swoich klientów. Dlatego w cenę wyjazdu wliczone jest ubezpieczenie zawierające koszty leczenia oraz następstwa nieszczęśliwych wypadków. Pamiętajmy jednak, że suma takiego ubezpieczenia nie jest wysoka, dlatego, jeśli planujemy wakacje w niebezpiecznych częściach świata, warto je poszerzyć lub wykupić indywidualnie w towarzystwie ubezpieczeniowym. Podstawowe ubezpieczenie, wkalkulowane w cenę wycieczki dotyczy zwrotu kosztów leczenia do wysokości około 20 tysięcy euro. Dlatego jadąc na wakacje, zorganizowane przez biuro podróży na obszarze Europy, możemy czuć się bezpiecznie. Natomiast, jeśli organizujemy wczasy sami, powinniśmy kupić ubezpieczenie na własną rękę. Warto więc wiedzieć jakie są ubezpieczenia turystyczne.

O czym warto wiedzieć kupując ubezpieczenie?

Najważniejszy aspekt, którym powinniśmy się kierować wykupując ubezpieczenie zdrowotne to właściwie dobrana suma ubezpieczenia do kraju, do którego się wybieramy. Zazwyczaj suma ta jest wstępnie dopasowana do strefy geograficznej, pamiętajmy jednak, że zawsze mamy do dyspozycji kilka wariantów. Nie decydujmy się na najtańszy, w końcu chodzi o nasze zdrowie i bezpieczeństwo (warto przeczytać). Sprawdźmy również czy do sumy ubezpieczenia wliczone są koszty transportu, może się bowiem okazać, że nie obejmuje ono naszego „specjalnego” powrotu do kraju. Dla przykładu wyjeżdżając do USA, Kanady lub Japonii ubezpieczenie kosztów leczenia powinno wynosić przynajmniej 50 tys. euro. Po drugie kupując ubezpieczenie zdrowotne na czas naszego wyjazdu zwróćmy uwagę na sytuację i zdarzenia, których ono nie obejmuje. Do najczęściej zaliczanych są:

  • choroby przewlekle,
  • wypadki spowodowane uprawianiem sportów ekstremalnych,
  • urazy spowodowane pod wpływem alkoholu.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego

Powinniśmy także zaopatrzyć się w Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, jeśli celem naszej podróży jest którykolwiek z krajów Unii Europejskiej. Kartę otrzymamy po złożeniu wniosku (osobiście, listownie lub faksem) w oddziale wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia, w swoim miejscu zamieszkania. Posiadając kartę EKUZ, możemy bowiem korzystać w krajach Unii Europejskiej z opieki medycznej w ramach ubezpieczenia zdrowotnego w Narodowym Funduszu Zdrowia. Ubezpieczenie to umożliwia dostęp do publicznej służby zdrowia zgodnie z zasadami, które obowiązują w danym kraju. Warto jednak wiedzieć, że w niektórych państwach świadczenia medyczne są częściowo płatne (np. we Francji ubezpieczony opłaca sam około 30% kosztów leczenia). Ponadto karta EKUZ nie pokryje kosztów leczenia w placówkach prywatnych, transportu z miejsca wypadku do szpitala czy zakupu niezbędnych lekarstw i środków opatrunkowych. Warto zatem zastanowić się nad kupieniem odrębnego ubezpieczenia zdrowotnego w towarzystwie ubezpieczeniowym.

Jeśli uprawiamy sporty ekstremalne

Niektórzy bardzo aktywnie spędzają swój urlop uprawiając sporty ekstremalne, wówczas warto się zastanowić nad specjalnym ubezpieczeniem. Towarzystwa ubezpieczeniowe proponują specjalne oferty ubezpieczeniowe dla tej grupy.
Pierwszą z nich jest tzw. wariant Active, który obejmuje: jazdę na rowerze, pływanie, żeglarstwo i narciarstwo. Kolejny wariant Extreme dotyczy sportów tzw. wysokiego ryzyka: motorowych, motorowodnych, powietrznych, wspinaczkę górską, skałkową, rafting, nurkowanie, kite surfing, a także uczestniczenie w wyprawach survivalowych. Dla przykładu ubezpieczenie uprawniające do odszkodowania w przypadku wypadku podczas jazdy konnej kosztuje 100% więcej, a wspinaczki wysokogórskiej 300%.


0 Comments

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *