Kredyty samochodowe na auta używane

Kredyt samochodowy udzielany jest nie tylko na auta nowe, ale również i na auta używane. Warto wspomnieć, że auto które chcemy kupić nie powinno mieć więcej jak 8-10 lat, ponieważ czym samochód starszy, tym wyższe oprocentowanie kredytu – nawet o kilka procent. Jest to pierwszy czynnik, na który powinniśmy zwrócić uwagę przy zakupie samochodu. Kolejnymi są przede wszystkim wartość samego auta oraz czas na jak chcemy zaciągnąć kredyt samochodowy.

Gdzie zaciągnąć kredyty samochodowe

Czasem dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z oferty banku, powiązanego kapitałowo z danym koncernem motoryzacyjnym, np.: Toyota Bank. Są to banki ściśle współpracujące z salonami samochodowymi, czy też komisami. Oprócz załatwienia wszystkich papierkowych formalności w jednym miejscu ( w salonie lub komisie), możemy liczyć na dodatkowe upusty w postaci ubezpieczenia samochodowego OC AC, które to jest wymogiem podczas zakupu samochodu na kredyt. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, lecz nie zawsze najtańsze.

kredyt-samochodowy

Innym miejscem do zaciągnięcia kredytu, może być nasz dotychczasowy bank, w którym to posiadamy swoje konto osobiste lub bank, z którym nie mieliśmy wcześniej do czynienia. Z badań wynika, iż druga opcja jest bardziej korzystna, ponieważ stajemy się potencjalnym klientem w nowym banku, przez co możemy liczyć na możliwość negocjacji cen. Ostatecznie doradzamy, by osoba ubiegająca się o kredyt samochodowy zapoznała się dokładniej z ofertami różnych banków po przez wysłanie kilku wniosków kontaktowych.

Wymagane zabezpieczenia

Jak wyżej wspomniano bank, który udzieli nam kredytu będzie potrzebował różnego rodzaju zabezpieczeń. Pierwszym i praktycznie przymusowym jest dodatkowe ubezpieczenie AC – autocasco. Ubezpieczenie to pozwala na zwrot poniesionych kosztów w przypadku: kradzieży pojazdu, zderzenia ze zwierzętami lub przedmiotami, szkody wyrządzonej przez osoby trzecie, szkody wyrządzone przez właściciela pojazdu, szkody na skutek pożaru, wybuchu, itp. Kolejnymi zabezpieczeniami są zwykle podpisywane weksle, poręczenia osób trzecich, czy też przewłaszczenie i zastaw rejestrowy. Mówiąc o wekslach i poręczeniach, chyba każdy z nas wie na czym rzecz polega. Trochę inaczej ma się sytuacja w przypadku przewłaszczenia lub zastawu rejestrowego. Przy zastawie rejestrowym chodzi o to, że bank w dokumentach auta wpisuje notatkę, z której wynika, iż auto było kupione na kredyt i w każdym momencie (gdy właściciel nie spłaca rat kredytu) może domagać się jego zwrotu. Przy zabezpieczeniu w formie przewłaszczenia, osoba która kupiła samochód nie jest jego 100 % właścicielem. Pozwala to uchronić bank np.: przed wcześniejszą sprzedażą samochodu, a niżeli spłatą kredytu. To jakie zabezpieczenie wybierze bank zależy głównie od niego, lecz pewne jest, że będziemy zmuszeni do dodatkowych opłat (czasem nawet kilka tysięcy zł.) wynikających z wykupu polisy AC.