Jestem młodym kierowcą ile zapłacę za OC?

Opublikowane przez admin w dniu

Kierowcy nie mogą liczyć na równe traktowanie przez ubezpieczycieli. To, ile zapłacą za polisę jest wynikiem oceny nie tylko ich danych, ale również parametrów posiadanego pojazdu. Z reguły, w najgorszej sytuacji są młode osoby. Sprawdź jak wyglądają oferty OC dla młodych kierowców.

W I półroczu 2020 r. kierowcy w wieku 18-25 lat płacili za OC średnio 1454 zł. Tymczasem koszt ubezpieczenia auta osoby w wieku 55+ był 2,5-krotnie niższy. To jednak tylko średnia, wyliczona na podstawie wszystkich kalkulacji OC. W rzeczywistości, nie każdy młody kierowca musi wydawać fortunę na OC. O przychylność firmy ubezpieczeniowej może zawalczyć m.in. doborem odpowiedniego samochodu oraz współwłaściciela.

Należysz do grona młodych kierowców? Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się, ile może kosztować Cię obowiązkowe ubezpieczenie pojazdu i w jaki sposób maksymalnie obniżyć składkę OC.

Kim jest młody kierowca? Do jakiego wieku?

Młodym kierowcą, zdaniem ubezpieczycieli, może być nawet osoba do ukończenia 30 roku życia. W wybranych firmach ubezpieczeniowych tym mianem określa się również kierowców, którzy uprawnienia do prowadzenia samochodu posiadają krócej niż 24/36 miesięcy.

Każde towarzystwo ubezpieczeniowe samodzielnie ustala granicę wieku i stażu za kierownicą, kwalifikujące kierowcę do grona „młodych”.

Rozbieżna jest również polityka cenowa firm ubezpieczeniowych. Co istotne, to że wybrany ubezpieczyciel zastosuje zwyżkę dla młodego kierowcy nie musi automatycznie oznaczać, że będzie on najdroższy na rynku. Równocześnie inne cechy kierowcy lub pojazdu mogą przyczynić się do otrzymania przez niego atrakcyjnej oferty cenowej.

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu dla młodego kierowcy?

Średnia składka oc dla wszystkich kierowców w I półroczu 2020 r. wyniosła 681 zł. Wystarczy jednak podzielić ich na grupy wiekowe, aby zauważyć znaczące różnice cenowe. Okazuje się, że największe koszty obowiązkowego ubezpieczenia ponoszą młodzi kierowcy. Za OC płacili oni średnio 1454 zł, czyli aż o 150% więcej niż najstarsi właściciele pojazdów:

  • 18-25 lat – 1454 zł,
  • 26-35 lat – 728 zł,
  • 36-45 lat – 598 zł,
  • 46-55 lat – 599 zł,
  • powyżej 55 lat – 582 zł.

Gdy wzięliśmy pod uwagę każdy kolejny rocznik posiadaczy aut, na pierwszym miejscu z najwyższą średnią ceną OC znalazły się osoby w wieku 18 lat. Najtańsze oferty otrzymywali natomiast kierowcy 63-letni.

 

Źródło: Rankomat.pl


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.